Challenge Exercises for Multiplying and Dividing Decimals

Directions: Read each question below. You may use paper and pencil to help you solve these problems. Click once in an ANSWER BOX and type in your answer; then click ENTER. Do not use commas in your answers, just digits. After you click ENTER, a message will appear in the RESULTS BOX to indicate whether your answer is correct or incorrect. To start over, click CLEAR.

1. Ronnie's high school ran a carwash. If he bought 25 bottles of soap at $2.95 each, then about how much did he pay?
ANSWER BOX: $??

RESULTS BOX:?

2. About how far can you travel on 14.5 gallons of gas if your hybrid car gets 45.6 miles per gallon?
ANSWER BOX:??miles???

RESULTS BOX:?

3. Charlie is paid $17.75 per hour and worked 42.5 hours last week. How much money did he earn last week (rounded to the nearest cent)?
ANSWER BOX: $??

RESULTS BOX:?

4. An airplane traveled 2,781.2 miles in 6.5 hours. Estimate the average speed of the plane in miles per hour.

ANSWER BOX:??mph??

RESULTS BOX:?

5. There are 9 people on an elevator. Together they weigh 1,235.52 lbs. Find the average weight.
ANSWER BOX:??lbs.???

RESULTS BOX:?

6. Six wheel barrows of firewood cost $189.95. Rounded to the nearest cent, how much does one wheel barrow cost?
ANSWER BOX: $??

RESULTS BOX:?

7. Lenny worked 15 days for a total of 133.75 hours. How many hours did he average per day? Round your answer to the nearest tenth.
ANSWER BOX:??hours???

RESULTS BOX:?

8. Jenny has 75.9 lbs. of coffee. If she places the coffee into 3.2-lb. bags, then how many bags will she need?
ANSWER BOX:???

RESULTS BOX:?

9. Lilly has 175.35 gallons of spring water. If she pours the water into?1.5-gallon containers, then how many containers will she need?
ANSWER BOX:???

RESULTS BOX:?

10.?? Gold costs $804.10 per ounce. If Jeanne purchased $4,189.36 of gold, then how many ounces of gold did she get (round your answer to the nearest tenth)??
?
ANSWER BOX:?ounces??

RESULTS BOX:?

IXL